Elhelyezés időpontja: 2022.06.08 10:30
Megjelenés időpontja: 2022.06.08 10:28
Utolsó lényeges változás: 2022.06.08 10:28
Utolsó változás: 2022.06.14 19:27
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Merida901
Ládagazda: Merida901 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 130 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 3.1 megtalálás hetente
Röviden
A ládát a rózsakert szívében talajszinten keresd. "Óvatosan vedd fel, majd óvatosan vedd le."
Nyitvatartás:
A kert rózsáit májustól október végéig lehet megcsodálni, naponta 8:00-19:00 óra között látogatható, ingyenesen. A ládát is nyitvatartási időben lehet megkeresni. A területre kutyát bevinni tilos.
A rózsakertről
A Budatétényi Rózsakertbe, Magyarország legnagyobb rózsa génbankjába invitálom geoládász társaim. A gyűjteményes kert egy 2,5 hektáros park, melyben mintegy 1100 rózsafajtát láthatunk. A kiültetett tövek száma eléri a 9 ezret, melyek között több, mint 200 magyar rózsa fajta van.
A rózsák virágának azonos színe sok esetben különböző típust jelent. Az általánosan termesztett típusok közül kikopott fajtákon túl történelmi ritkaságok és a természetben spontán létrejött, un. "mutáns vadrózsák" is megtalálhatóak itt. A gyűjtemény fő értéke a 60-70 éve nemesített fajták nagy száma, melyek a világon csak kevés helyen találhatóak meg. Mindemellett számos kultúrtörténeti különlegességet is láthatunk, pl. az ókeresztény abesszin szent rózsa, a középkori csemege és patikárius rózsa, az illóolajat adó iráni és bulgár damaszkuszi rózsa, zöld rózsa, moharózsák, a legkorábbi kínai tearózsák, vagy Európa legősibb sárga rózsái. Egyik érdekessége az 1933-ban nemesített Fortschritt, mely kizárólag Budatétényen maradt fenn.
Amellett, hogy a park a rózsák nyílásának időszakában nagybetűs LÁTVÁNY, más szempontból is érdekes: a működtető intézet, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Kutatóintézete egy felbecsülhetetlen értékű génbankot őriz. Függetlenül attól, hogy szakmai szempontból alkották meg, ma már egy a városi zajból kikapcsoló sétára is alkalmas park.
A kert története Márk Gergely nemesítő és kertészmérnök 1950-től kezdte összegyűjteni a rozárium (rózsakert) fajtáit. Neki köszönhetjük, hogy a rózsák nagy részének névtábláin magyar történelmi személyiségek nevét láthatjuk. (Munkássága előtt tisztelegve a 2017-es felújítás során emléktáblát is állítottak neki.) A beszerzett fajták először a közelben levő György-villa kertjébe kerültek. Miután a gyűjtemény kinőtte azt, megkezdődött a mai Budatétényi Rózsakert kialakítása. Az új, kifejezetten rozárium céljára tervezett park dr. Ormos Imre nevéhez fűződik, és 1963-64-re készült el. A kertben Márk Gergely mellett Geschwind Rudolf, Mühle Árpád, Palocsay Rudolf és Müller Ferenc nemesítők rózsái is megtalálhatóak.
A rózsák szerepe, felhasználása
A rózsa egyébként főként az északi félgömbön, annak mérsékelt égövére jellemző növény virága, bár mára már a déli félgömb több országába is telepítettek. Magasságuk 1,5-4 méter is lehet, a kúszó fajoké akár 20-25 méter is. A hagyományos rózsák nem összekeverendőek a rózsafával, ami szintén egy 20-25 méter magasra megnövő örökzöld, trópusi körülmények között élő fa.
A rózsákat nem csak díszítési célra használják. Már az ókor óta számos gyógyszert készítenek belőle, valamint illóolajként is hasznosítják. Emellett ehető édességet, zselé és sörbet (friss gyümölcsből készített hideg ital, a fagylalt őse) is előállítható belőle.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
De jó! Meglett! [Geoládák v3.12.10]
Nagyon szeretem a rózsákat, de sajnos ez az időjárás nem szereti őket. Pompájában bizonyára csodás a kert, de most egy kicsit szomorú arcát mutatta. AZért örülök, hogy megmutatta a rejtő. Hátha járok még erre olyankor is, amikor szépen virágoznak a rózsák.
Azért így is sikerült néhány szép példányt látnom!
Reggel a Vértesben nyomtam egy 55km-es biciklis kört, meg még némi ráadás ládikót, de még mindig maradt kis időm, így beiktattam még két mozgót is. Hazafelé meg persze tudtam úgy menni, hogy ez a láda is még útba essen. Még pont belefért az időmbe.
Sajnos a rózsák már nem a legszebbek. Sok már elvirágzott, de azért még így is volt látnivaló.
Ha minden igaz, akkor én itt voltam nagyon régen nyári gyakorlaton. Ha jól emlékszem, akkor itt az épületben működött a Talajtani Kutató Intézet. Ott voltam kéthetes nyári munkán. Már akkor is rengeteg rózsa volt, és nagyon jó volt lemenni a kertbe ebédszünetben. Az apró sárga gyöngykavicsra emlékszem.
A rejtés ötletes, de gyorsan meglett. Örülök, hogy ide is került láda. Visszajövök még, amikor majd szebb arcát mutatja a rózsakert.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Gabival és Benikével közös budapesti ládakeresős napot tartottunk, az újabb, még meg nem lévő rejtéseket kerestük fel. Ez volt a záróláda. Ötletes a rejtés, kellemes a helyszín.