Konyhai tárolódoboz 25cmx20cmx15cm méretű. Jelenleg CSAK a pótjelszó van meg, a ládát igyekszem minél előbb kihelyezni.
Pótjelszó: Sziklafalnál, fák takarásában, kis méretű, hosszúkás fiolát keress. N 47° 16,956' E 17° 32,221' 190 m [GCTBAR+Pótjelszó]
A ládába TravelBug helyezhető.
Üdv Kedves Felfedező!
Egy érdekes helyszínre szeretnélek elkalauzolni Tapolcafő külterületén, az elhagyatott Töpéri kőfejtő bányaudvarába, ahol egy érdekes barlangot fedezhet fel a kalandra vágyó túrázó :) A túra időtartalma ráérősen, nem sietve körülbelül egy óra.
Megközelítés
A kőfejtőhöz Tapolcafő felől a legegyszerűbb eljutni. Autóval érkezők a temető melletti füves területen parkolhatnak, innentől célszerű gyalogosan menni, esetleg kerékpárral. N 47° 16,602' E 17° 31,665' 200 m [GCTBAR+Parkoló]
Autóbusszal érkezőknek a "Pápa-Tapolcafő sportpálya" megállónál kell leszállniuk.
A temetőtől kelet felé kell követnünk az utat, igazából eltéveszteni sem tudjuk. Ha fából készített lépcsőket látunk lefelé, akkor jó helyen járunk. :) N 47° 16,928' E 17° 32,176' 200 m [GCTBAR+Bejárat]
A lépcső aljában raklapból készített asztal, illetve két pad van, kiváló reggeliző, vagy ebédelő hely. :) Az elhagyatott bányába célszerű lemenni kicsit körülnézni, de fentről is igen tetszetős a kilátás. Itt található egy meglehetősen mély, függőleges (!!!) "barlang". N 47° 16,939' E 17° 32,220' 194 m [GCTBAR+Barlang] Gyerekekkel vigyázni!
A másik bányaudvarban volt megtalálható maga a láda, illetve a vízszintes irányú barlang, ám ez sajnos jelenleg nem látogatható, a láda át lett helyezve. (2022 július)
Amit a bányákról tudni érdemes
Tapolcafőtől keletre 1,2 km-re található az moceramusös mészkőbe mélyülő, ma már elhagyatott Töpéri kőfejtő. ÉK-i, legnagyobb bányaudvarának északi részén, a sziklafal tövében egy kb. 20 m hosszúságú, nagyjából vízszintes, elég jól járható kis barlang húzódik pontosan nyugatnak. Bejárata 1x1 m-es, beljebb kissé kitágul a folyosó. Oldalfalait és mennyezetét sima, vízmosta felület alkotja néhány csökevényes gömbfülkével. Alját durva, laza kőtörmelék borítja.
A barlang kőfejtés közben nyílt meg, állítólag 1943-ban. Ekkor még előtte is volt egy aknaszerű üreg, melybe a kőfejtőmunkások 8 m mélyre le is ereszkedtek, de folytatását nem találták és kőtörmelékkel betemették. Utóbbinak ma már a helye sem látható. Egykori hévízfeltörés lehetett.
Öregkőhányás betemetett barlangja: az előző kőfejtőtől Északnyugatra 0,5 km-re, a felhagyott községi kőfejtő DNY-i falának D-i részén egy kb, 2 m átmérőjű, kürtőszerű karsztüreg keresztmetszete látható színig kitöltve, kavicsrétegeket is tartalmazó homokkal. Ettől a helytől ÉNy-ra, a kőfejtő udvarának közepe táján 1957. augusztusában egy 2 m mély üregre bukkantak, melyből a kőtörmelék még tovább gurult és "csobbant". Molnár Gábor brigádvezető kőfejtőmunkás le is ereszkedett az üregbe, melyet aztán később betemettek. Kibontása nem volna nehéz.
A ma is járható barlangot dr. Noszky Jenő említi először 1950. bauxitkutatásairól szóló kéziratos jelentésében.
A kőfejtőben, a barlang bejáratától délre egy egykor homokkal színültig kitöltött lombik-alakú üreg keresztmetszete látható, szép korróziósan kipreparált rétegfejekkel. Kitöltését építkezési célokra elhordták. A felszín irányába és lefelé csőszerű folytatása sejthető, valószínűleg szintén egykori hévízfeltörés lehetett.
A Hippurites-törmelékek közti hézagokat nem minden esetben tölti ki kötőanyag. A tapolcafői Öregkőhányás és Kiskőhányás
rétegzetlen mészhomokkövei kalcit és finom szemű molluszka-héjtörmelékekből állnak.A hippuriteszes mészkő karsztos formákat létrehozó ma is működő erők bizonyítékai Tapolcafő és a környék egyéb karsztforrásai, a mészkőképződmények felszínén látható gyakori oldódásos formák.
Idén már jártam a környéken GCBUBI-ért, most a kőfejtőt is megnéztem. Terepjárósított városi autómmal is elég jól meg lehetett közelíteni. Egy látogatást megért, de azért a családot inkább a GCBUBI-hoz hoznám. A régi láda helyén is otthagytam egy papírra írva a jelszót. A fiola is rendben van.
Túra a kert végibe! :) [Geoládák v3.12.10]
Kirándulás Rókival az ismeretlenbe... :) ide tényleg nem jutottunk volna el a játék nélkül. Köszi a rejtést!
Kőszegre menet "beugrottam" érte.
Tapolcafő felé menet nem akartam ezt a rejtést kihagyni. És milyen jól tettem!
Az odajutás nem volt egyszerű. A művelt szántóföldeken már méretes a növényzet. Valóban van egy csapa, ami egy mezőgazdasági munkagép miatt alakult ki. Sajnos azonban szemerkélő esőben így is, úgy is derékig elázik a kereső...
Ezen a csapán mentem a vadetetőig, onnan már kaszált ösvényen lehetett a helyszínig eljutni. Hát, ez a hely mindenképp megért egy rejtést! Kiépített pihenőhely tűzrakóhellyel, kis tó és a barlang is itt, egy helyen.
Megkerestem a ládát, logoltam, aztán indultam vissza, már szakadó esőben. A vetésben nyolcfős szarvas csapat haladt át keresztben, ez is remek élmény volt.
Köszönöm a lehetőséget!