Autóbusszal érkezőknek: a megálló a falu közepén, a templomtól kb 50m-re van. Menetrend
A ládához vezető ajánlott útvonal a templomtól idul a kék hídon N 46° 42,266' E 17° 3,910' 250 m [GCZSZM+híd1] át a Rákóczi utcán. Miután elfogytak a házak, balra egy hídon N 46° 42,151' E 17° 3,863' 250 m [GCZSZM+híd2] átkelve indul a tanösvény és tornapálya, mely régi elhagyott és felújított pincék közt vezet a dombtetőre, ahol a kereszt N 46° 41,851' E 17° 4,062' [GCZSZM+elágazás] után északnak fordulva a gerincen kb. 300m-t sétálva eljutunk egy csodálatos kilátóhelyre, ahol egy pad, egy almafa és a nem is olyan távoli Balatonra néző panoráma várja a fáradt vándort.
Zalaszentmártonról
Sokat gondolkodtunk mit is szeretnénk a ládával bemutatni, de erre nem is olyan egyszerű válaszolni. Talán magát Zalaszentmártont, ezt a kb. 75 fős kis falut, ahol egy Texasból hazaköltözött 5 gyermekes polgármester próbál egy kihalófélben levő települést turistaparadicsommá, de legalábbis üdülőfaluvá tenni. Kempinget, pinceszállásokat épít, pincemúzeumot alakít ki, megtisztította a dombtetőt, kerékpáros pályát épít, tájfutó pályát alakított ki, szabadon tartott állatai (szamarak, kecskék, szarvasmarhák) és egy eredeti Ford T-modellje!!! van. Autós találkozót, téli bikinis futást, zarándoklatot és tájfutást szervez. Tele van tervekkel, de szinte mindent egyedül a családjával csinál. A programokról érdemes a falu Facebook oldalán tájékozódni.
A szőlőhegyről
Az országban Zalában található a legtöbb zártkert: 27 ezer hektárnyi terület 160 ezer parcellán (a köznyelvben szőlőhegyként emlegetjük ezeket).
A zártkertek megőrzendő értékek: szerves részei, markáns elemei a magyar tájnak. Vidékfejlesztési jelentősége is van: mindig is a másodgazdaságot, az öngondoskodást jelentették a falvak számára. Harmadrészt a zártkert mindenütt a génmegőrzés paradicsoma: a biológiai sokszínűség. a tájfajták megőrzése fontos. A természetes élőhelyen való megmaradás is eredmény, szervesen kapcsolódik hozzá a feldolgozás is. Mindezeknek együtt közösségfejlesztő szerepe is van.
A revitalizációs programban Zalaszentmártonban három hektár földterületet vásárolt az önkormányzat. Közel ezer darab őshonos gyümölcsfát ültettek, szőlő- és faiskolát, kertészetet hoztak létre, mezőgazdasági gépeket, eszközöket vásároltak, két pályázat 17 millió forintos támogatásával. Egy másik pályázat segítségével korábban gyümölcslékészítő kisüzemet létesítettek, a zöldségek, gyümölcsök és leveik értékesítéséből befolyt összeget a falu fejlesztésére fordítják, a termények egy részét pedig a rászorulók kapják.
Zalaszentmárton története
"Zalaszentmárton zsáktelepülés, a Zala dombok völgyében fészkel, melyet fás területek és mezőgazdasági földek vesznek körül - rejtett gyöngyszem a hegyek között. Gazdag talajban és folyó vízben. Zalaszentmártont a történelem folyamán folyamatosan lakták, a helyi legendák az ókori kultúrákról, sírhalmokról és arany kincsekről szólnak. A szántás során feltártak neolit kerámia- és szerszámtöredékeket a vonal díszes kultúrából (kb. 5500-4500 Kr.e.), római érméket, középkori fegyvereket, török és modern maradványokat. A magyarok valószínűleg korán települtek a faluba, 900-ban a Honfoglaláskor, de a legrégibb fennmaradt írásos rekord 1266-ig nyúlik vissza. Ismert története során a falu mindig is meglehetősen kicsi maradt - csupán 150-300 lakossal.
A falu neve a középkori templom, Szent Márton védőszentjétől származik. A Tours-i Szent Márton, a római katona, aki a közeli Szombathelyen (Savaria) 316-ban született, állítólag élete során meglátogatta a falut. A falu a Via Sancti Martini kulturális és zarándokút részét képezi."
A kék hídnál található tornapálya után kb. 4 km-es sétát tettünk meg, mire elértünk a célig. Elég fárasztó volt, de megérte, a kilátás szép. Parlagfű allergiások készüljenek a legrosszabbra, szezonban brutális mennyiséget találni! Visszafelé próbáltunk rövidíteni, követtük a piros nyilat és sikerült is hamarabb visszaérni az autóhoz.
Fergeteges logikával, és magánlaksértéssel sikerült az útvonalat 80 %-kal csökkenteni. A látkép kelet felé itt is pompázatos. Tetszett a tájfutó pálya rész is, majd felkutatjuk a neten, merre lehet a többi pont.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Szép környezet, örülünk az új zalai ládának.
Köszönjük a munkádat.
Azért a rejtek nem a legjobb, mert szem előtt van. Persze jobb mintha a bokrok közé kellene menni.
[Geoládák v3.12.8]
Az elmúlt tizenegynéhány évben rengeteg szőlőhegyet bejártunk Somogyban, Baranyában, Tolnában és Zalában (esetleg máshol), és mindig szerettem rajtuk barangolni. Nem volt ez másképp itt sem (bár elég elhagyatott volt némelyik része), ezért örülök, hogy került ide láda. Viszont a füzet máris esik szét lapjaira, és szerintem a láda sem fogja túl sokáig bírni, mert nem tűnik nagyon erősnek. Kár az is, hogy a kőkeresztekben egyébként annyira bővelkedő Zala itt csak fakeresztekben bővelkedett. Amíg mi a hegyen jártunk, csapatunk egyik tagja a faluban várakozott, ahol valakitől (talán magától a polgármestertől?) kapott egy pici fa emléktárgyat, rajta a Zalaszentmárton felirattal.
A megtalálás után még barangoltunk (jó sokat) a dióskáli szőlőhegyen, de az eső már ekkor eleredt, és innentől szinte hazáig esett. De azért még megálltunk Fonyódon is, megnéztük (sokadszorra) a Balatont.
Egész napos tekergés a szép zalai tájon, sok szuszogtató dombmászással. A szentmártoni ládánál nagyon szép a kilátás, de lehangoló a "szőlőhegy" lepusztult állapota. Valaha virágzó ültetvények lehettek itt, helyüket átvette a bozót és leromlott erdő. Ugyanúgy, mint Dióskál és Rajk dimbes-dombos határában, ahol kilométereken keresztül csak lebontott, eltűnt, düledező vagy omladozó présházak, sok törött kőfeszület emlékeztet az egykori virágzó szőlőkultúrára (a feszületekből szerencsére akad egy-két megfelelő állapotú is, de ez a ritkább). Benőtt utak és bozót mindenfelé. Pusztuló vidék benyomását kelti, alig egy-két új, színvonalas hétvégi ház akad, de azok is inkább szőlő nélkül.
Fogtam!
A moderáláskor azt gondoltam, hogy a térképen jelölt kilátóhelynél előbb lehet megtalálni a ládát. És ez így is lett, de a ládától is jó a kilátás. A rejtés viszont elég szem előtt van!!!
Meglepett a telepített tájfutó bója, vajon merre lehet a többi?