A 419-es csömöri buszról a Rákóczi Ferenc utcánál érdemes leszállni. menetrend
Bevezetés
Ezzel a rejtéssel egy számomra nagyon kedves, nyugodt kilátóhelyet szeretnék megmutatni, ahonnan ha kicsit keresgélünk a szemünkkel akkor a Citadellát, vagy a Parlamentet is megpillanthatjuk. Egyedi szögből tárul kb. 180 fokos panoráma Budapestre.
Csömör
Csömör Pest megyei zsáktelepülés, a Gödöllői-dombság peremén, amelyet írásos források 1135 óta tartanak számon. Elhelyezkedésének köszönhetően kitűnő kirándulásra. Csömörre jellemző, hogy pezsgő közösségi, vallási és sportélettel, aktív szervezetekkel rendelkezik. A település adottságaira is alapozva az elmúlt években látványosan fejlődésnek indult a szabadidő sport: egyedülálló gyalogos- és kerékpáros túra útvonalak kialakításának is köszönhetően fellendült a turizmus, a szabadidős programok, a helyiség atlétika és tenisz pályát épített , országos bringafesztiválnak ad otthont a település minden évben, erdei öko-központ építése kezdődött meg.
A "Csömöri kitekintő"
A kiépített kilátópontot 2017 májusában adták át. Kihelyezésre került két látkép, melyek segítségével beazonosíthatjuk Csömör fontosabb épületeit, településrészeit, valamint a település felett elterülő dombokat, hegyeket, de még Budapest kiemelkedő építményeit is (Parlament, Szent István Bazilika, Budai Vár). A Közép-hegyen található kirándulóhely nagy népszerűségnek örvend, hiszen egy kellemes, nem túlságosan megerőltető sétával elérhető, és gyönyörű kilátást nyújt a környékre. Ajánlatos naplementekor érkezni, hiszen pont a szemünk előtt láthatjuk, ahogy a napunk lebukik a horizont alá, és ha kb. 20 percet várunk, akkor a város fényeiben is gyönyörködhetünk. Egy tájékoztató tábla is található, ami a környékbeli sáncokról tanít nekünk. A kilátópont 6-20 óra között tart nyitva.
Ha már erre jársz, érdemes megnézni
Csömör majd 200 éves haranglábja N 47° 34,208' E 19° 13,065' 213 m [GCCsPa+Harangláb] 1,2 km
A Középhegyi úton található harangláb Szűzanya-képpel és 4 db idős jegenyenyárral, vagy lombardiai nyárral, mely együttesen kultúrtörténeti és tájképi értéket képvisel. A haranglábat idetelepülő svábok emelték 1838-ban Grassalkovich birtokán. Staub Cecília és Kollár Nándor Madonna képe látható a harang alatt a 20. század elején. 2006 telén sajnos vad szelek tépték szét a százéves festményt. 2007 július 21.-re pompázott újra régi fényében a harangláb, a közösségi összefogásnak köszönhetően. Ekkor Görbe József plébános úr megszentelte az új Mária-képet az összegyűlt 38 ünneplő ember előtt.
Éppen útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v3.12.10]
Egyszer már jártunk itt egy évvel ezelőtt egy barátommal műtét utáni rehabilitációs séta keretében, és akkor említettük is, hogy talán nemsokára itt is lehet egy láda. És tényleg lett azóta. Most viszont a feleségemmel gyalogoltuk végig ugyanazt az instant Csömör körtúrát (Hév végállomás, kilátópont, horgásztó, Hév végállomás) az esti órákban. Úgy próbáltunk időzíteni, hogy innen nézhessük a naplementét, de az évnek ebben a szakában a növényzet pont takarja a napot. Volt még ídőnk napnyugtáig, szóval tovább sétáltunk, és aztán a Krammer sétány tetejéről lehetőségünk volt megcsodálni.
A rejtés és a láda rendben.
Ma reggel bringáztam egyet a 18-ik kerületbe két ládához. Mivel a fiamnak is megjött a kedve egy kis tekeréshez, így eljöttünk ide is még egy kisebb körre.
A ládát már nem hivatalosan megtaláltam a moderációs folyamat alatt is, helyszíni moderáció keretében. Akkor sötétben csodálhattam meg a kilátást. Most verőfényes napsütésben is megnézhettem, meddig lehet innen ellátni.
Bár az idő szép napos volt, a levegő elég párás volt, így nem lehetett látni minden épületet, amit a helyszínen kirakott körpanorámás fénykép bemutatott. Azért így is klassz volt a panoráma!
Jó kis bringás kört kerítettünk ennek a ládának az apropóján. A reggeli 42km-hez most délután hozzácsaptunk még 16-ot.