Elhelyezés időpontja: 2022.04.16 16:20
Megjelenés időpontja: 2022.04.16 16:19
Utolsó lényeges változás: 2022.04.17 12:27
Utolsó változás: 2022.06.08 16:52
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Lili és Balu
Ládagazda: Lili és Balu Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2200 m
Megtalálások száma: 45
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden: 10 x 14 x 6 cm méretű konyhai tárolódoboz az út mellett, fatönk alatt kövekkel takarva.
Kérünk Titeket, hogy a bánya peremén óvatosan mozogjatok, mivel védőkorlát nincs!
Az ajánlott utakon közlekedjetek, mivel a bánya magánterület!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ládarejtés története
2021 nyarán jártunk itt először és azonnal beleszerettünk a gyönyörű kilátásba és a gazdag növényvilágba. Már akkor tudtuk, hogy szeretnénk ide egy rejtést, mert ezt a látványt mindenkinek át kell élnie. Megközelítés
Bükkszentlászló felől
Az út paraméterei miatt a Bükkszentlászló-Bükkszentkereszt közötti útszakasz télen veszélyes lehet, hólánc ajánlott.
Busszal érkezőknek a "Miskolctapolca" megállónál kell leszállniuk. Menetrend Kilátás
A bányatetőről észak, kelet és dél felé is nyílik kilátás, előtted Miskolc, távolabbra a Tokaj és a Zempléni-hegység, tiszta időben jól látható a Tátra vonulata is.
Leírás
1890-ben Weiskopf Adolf vállalkozó bányát nyitott Miskolctapolca melletti Várhegy dombon, mellyel Hejőcsabán megalapozta a cement- és mészgyártás jövőjét. Nagyon körültekintően választotta meg a bánya helyszínét. Egyrészt az adott helyen jó minőségű mészkő volt található, másrészt a bánya jól megközelíthető volt közúton is.
Akkoriban a bányából 400-500 tonna mészkövet termeltek ki naponta, ebből 180-200 tonnát mészégetésre használtak, a többit cukorgyáraknak, vasgyáraknak és útépítőknek adták el.
Problémát jelentett azonban a várhegyi bánya elöregedése, a mészkő minőségének romlása. Új mészkőlelőhely fellelése érdekében Vadász Elemér geológus professzor kutatásokat végzett a környéken, és két javaslatot nyújtott be: a Miskolctapolcától nyugatra, légvonalban mintegy 2 kilométerre fekvő Nagykőmázsa 380 méter magasságban fekvő területét és a jóval távolabb, Kisgyőr határában lévő Üstök lelőhelyet. Végül a nagykőmázsai beruházás valósult meg 1950-ben.
2010 óta a miskolctapolcai bánya termelése szünetel. A kőfejtést véglegesen meg akarják szüntetni a robbantásokkal járó por és zaj miatt.
Geológia: "A Nagy-Kőmázsa oldalán fekvő, messziről látható hatalmas kőfejtőt több szinten művelték. Triász korú mészkövet tár fel, egyes helyeken vörösagyag-töbrök láthatók. Gyakoriak a széles repedések, melyeknek falán akár 15 centis kalcitkristályok ülnek."
A szomszédba jártam egyetemre, aztán egyszer, egy novemberi délután néhányan elindultunk a környéken kirándulni. Nem volt nálunk térkép, leszállt az este és piszkosul eltévedtünk. A bányához akartunk visszatalálni, mert onnan már tudtuk az utat, de nem sikerült. Végül valahol egy lőszerraktárba botlottunk, a katonai őrség szedett össze bennünket. Bevittek az őrszobába és miután tisztáztuk, hogy nem diverzánsok vagyunk, egy katonai teherautóval visszavittek minket az Egytemvárosba. Hát ez se tegnap volt.
[g:hu+ 2.8.14]
Évek óta át szoktunk tekerni haverokkal Miskolcról Kisgyőrbe, de egyikünk sem tudta hogy erről az útról ilyen fantasztikus panoráma tárul elénk a bányáról. Földön túli látvány! Köszönjük, hogy megmuttattad ezt a helyet és a profi leírást! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Tapolca felől érkeztünk, az autót a javasolt parkolóban hagytuk. Kellemes erdei sétával értük el a ládát. Föntröl szép a kilátás, távcsővel körbe is néztünk. Lefelé a bányán keresztül mentünk, lent őr várt minket kutyával. Kiengedett, de jó tudni, hogy a bánya magánterület.
TFTC! GC42FV Bükkszentlélekre igyekezvén megtaláltam.
A helyszín klassz, a rejtés jobb, mint azt a moderáláskor gondoltam:)
Szerintem közelebb is lehet parkolni, aki nem sajnálja az autóját.
[Geoládák v3.12.9]