Szárliget megállóhelyet rengeteg irányból el tudjátok érni, a gyakori vonatközlekedésnek köszönhetően. Akár Budapest, Tatabánya, Oroszlány, vagy Győr felől is érkezhettek.
Bevezetés
2021 nyarán 1 hetet töltöttünk kempingezéssel a Vértesben, és nagyon megszerettük a ligetes erdeit, és napsütötte domboldalait. Akkor még sajnos nem ismertem a játékot, szóval a ládakeresés elmaradt. Most viszont a keresőket szeretném elhívni egy helyre, amire akkor találtunk rá és ahol a látnivaló mellett akár vadkempingezni is kellemes lehet.
Csákányospuszta
Csákányospuszta fekvése internetes források szerint országos szinten kiemelkedőnek mondható, sajátos mikroklímájának köszönhetően. A legutóbbi (2001) adatok szerint a Vértes lábánál fekvő pár házból álló települést 22 fő lakja mindösszesen. A településen halad az Országos Kéktúra útvonala, és a Mária út is.
Csákányospuszta történetének elejéhez közel 800 évet kell visszamenni az időben. A helyi legendák szerint az eleinte Csákányosegyháznak nevezett falu létrejöttét IV. Bélának köszönheti, aki hálából adta a területet úz vitézeknek, mivel ők menekítették biztonságba a Muhi-csata után. XIII-XIV. századi birtoklevelek szerint már létezett a település.
A Csákányospusztai templomrom
A Csákányospuszta melletti templom feltehetően a XIII.-XIV. században épült. Egy kis dombtetőn helyezkedik el, ahonnan szépen rálátni a környező lankákra, völgyekre. A Mária úttól, és a Kéktúrától egyaránt 100 méterre található, egy kiágazó ösvényen megközelíthető.
Nemrég folytatott régészeti ásatások tárták fel Csákányosegyháza falut, a templomot, és az ahhoz tartozó temetőt, melyből az 50 holttestmaradványt elszállították. Az ásatások során a templomban egy román-kori kőfaragványt, és edényeket is találtak.
Ha már erre jársz, érdemes megnézni
Mária-szakadék ( GCMARI )
A kb 700 méter hosszú mészkőszurdokot érdemes megnézni, hiszen hűs levegője és vadregényes természete miatt ideális túracélpont. Stílszerűen itt halad a Mária út, a végén pedig egy faragott Mária-kép található.
Ma reggel a Vértesben szedtem le az egyik utolsó megmaradt ládát, a Mézeskalács túrát (GCMTB0) biciklivel. Mivel sikerült időben befejezni, így még maradt időm arra, hogy ezt a ládikót is megkeressem. Így már csak egy félig vértesi bringás multi maradt ebben a tájegységben.
Pontosan tudtam, hova jövök, hiszen nem olyan régen találtam meg a Csákányospusztai Panoráma (GCCSPP) ládát is. Már akkor is néztem ezt a keresztet, de aztán nem mentem fel hozzá.
Most megnéztem a romot közelről is. Mivel volt már helyismeret, egészen a domb aljáig jöttem kocsival, így gyors találat lett belőle.
Szép idő volt, így a kilátás remek volt a romoktól.
Megtaláltam köszönöm. Jártam itt már láda ügyben, most újra. Bringával, a Vértesen keresztül, főként fák árnyékában, délre viszont már mindenhol meleg volt, 80 km lett a vége.
Vasárnap, ebéd előtt Boldi fiammal 11 km a Vértesben. Sokszor jártam itt, de akkor most a friss geoládát is megkerestük. A Vértes Kapuja Látogatóközpont azért még meglepetés volt nekem, pár éve még lepukkant birkaistállók voltak itt.