A láda születése
Egy májusi, Prédikálószéken töltött éjszaka után Pilisszentlászlóra sétáltunk le. Azonnal megfogott minket a falu szépsége, festői fekvése, a csodás természeti környezet, és persze maga a kálvária is. Később aztán felvetődött bennem, hogy ide akár rejteni is lehetne. Így pár hét múlva visszatértünk, hogy jobban feltérképezzük a terepet, fotókat készítsünk, és kihelyezzük a ládát.
A kálvária
A falu önkormányzata 2018-ban döntött a kálvária megépítéséről. A Kálvária-hegy tetején (370 m magasságban) már 1930 óta áll egy kőkereszt, amelyet a munkálatok keretében felújítottak.
A kálváriát 2021. június 26-án szentelték fel és adták át.
Az egy vonalban elhelyezkedő stációk alja terméskő, fülkéik pedig fehérre vannak meszelve.
A kálvária különlegessége, hogy az egyes stációkon a feliratok a magyar mellett szlovák nyelven is szerepelnek.
A falu és környéke
Pilisszentlászló (szlovákul: Senváclav) a Visegrádi-hegység legmagasabban, 310 és 430 m között fekvő települése. Ez a nagy magasságkülönbség abból adódik, hogy közigazgatásilag nemcsak a falu belterülete, hanem a hegység egy jókora része is a településhez tartozik.
Bronzkori és római kori leletek tanúskodnak arról, hogy a terület régóta lakott.
A közeli erdő az Árpád-házi királyok vadászterülete volt. III. Béla a jelenlegi templomdombon (Kékes-hegy) vadászházat épített, amit III. András 1291-ben a pálosoknak ajándékozott. A pálosok itt építették ki a Szent László tiszteletére felszentelt monostort, majd e körül alakult ki az akkor még Kékesnek nevezett falu.
A falu a török időszak utáni újjáépítéskor kapta meg a Szent-László nevet, ez később módosult a mai névre. A pálosok a Felvidékről hoztak erdőművelésben jártas, szlovák anyanyelvű telepeseket. A II. világháború utáni csehszlovák-magyar lakosságcsere Pilisszentlászlót is érintette, de a falu kétnyelvűsége a mai napig is tovább él.
A római katolikus templom a falu egyetlen műemléke. Az elpusztult monostor helyén, annak alapfalain, barokk stílusban 1770-1772 között építették fel a pálosok. A templomkapu szemöldökpárkányában a pálosok címere látható: a kitárt szárnyú holló cipót tart a csőrében. N 47° 43,606' E 18° 59,056' 377 m [GCPIKA+templom]
A főtéren áll a Szűz Mária bemutatása-kápolna. N 47° 43,392' E 18° 59,331' 360 m [GCPIKA+kápolna]
A Szentlászlói-medencében ered a Lepence-patak egyik ága, és az Apátkúti-patak is. Mindkét patak Visegrádnál torkollik a Dunába.
A faluból sok turistaúton elindulhatsz a Visegrádi-hegység nevezetességei felé. Csak pár példa ezek közül: Piros kereszt NY felé: Prédikálószék, Dobogó-kő, Vadálló-kövek, Rám-szakadék Zöld sáv ÉNY felé: Spartacus-ösvény Piros sáv É felé: Apátkúti-völgy, Kaán Károly-forrás Kék sáv ÉK felé: Urak asztala Kék sáv D felé: Dömör-kapu, Holdvilág-árok
Kelenföldről indulva eltekertem érte.
A szentendrei kerékpárút néhány új szakaszát is most láttam először, az autós forgalom elől lezárt szentlászlói erdei úton sem bicajoztam még, a falun ugyan már sokszor átgyalogoltam, de a templom utcáját eddig elkerültem.
A kálvária tetejéről jó a kilátás, szóval én egy nagyon jót kirándultam a ládának köszönhetően.
Aki fikázza ezt a rejtést, az nincs tisztában a még szabad magyar rejtési lehetőségekkel, inkább legyen a sokszázadik kálvária, mint egy nulla magyar vonatkozású, ámbár csicsás külföldi hely, hogy a borzalmas elkérős ládákról ne is beszéljek.
Nekem tetszik a hely, a rejtésért se kell a susnyásba menni ! Köszönöm a rejtést!
Én szeretem a jelszót,és van egy a táskámban véletlenül!2 napja 35 fok volt, most 17, s szemerkélő eső,ezt szeretem!
Gcehaz kirejtése felé menet útba esett. A modik vajszívűségének köszönhetően az ezernyolcszázadik kálvária is kapott ládát. Drót kerítés-karám között, tehénlepényeket kerülgetve jutunk fel a domb tetőre.Attila barátom finoman fogalmazott. A rejtés nem optimista hanem igénytelen(ahogy a beltartalma is) . Már nem 2002-t írunk. Pedig a modik kérése volt egy ötletesebb megoldás. Példa van bőven.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
A környéken lévő GCMOHA és GCLaci ládák kellemes túrával történt felkeresése után jöttünk a kálváriához.
Nem túl forgalmas, eléggé "eldugott" helyen található, jó állapotú, újonnan épített. A láda rendben a helyén.
Az új dolgok szépek. Remélem a festegetők elkerülik ezt a vidéket. A láda rejtése eléggé optimista, ismét csak a remény marad, hogy ide csak rendes emberek járnak ... :)